"ΚΟΥΤΙ ΤΩΝ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ "

Aρχές Δεκεμβρίου στάλθηκε στα σχολεία της Αγγλίας, του Βελγίου, της Πολωνίας και της Ιταλίας το "ΚΟΥΤΙ ΤΩΝ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ "στα πλαίσια της πρώτης φάσης του προγράμματος μας.

Το κουτί μας περιείχε εργασίες και ζωγραφιές των παιδιών με θέμα τα παιχνίδια μας , καθώς και ελεύθερο σχέδιο - κυριάρχησαν οι καρδούλες-.

Παρουσιάσαμε το παραδοσιακό μας παιχνίδι "ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ". Η παρουσίαση έγινε με φωτογραφίες και αναλυτικές οδηγίες για το πως μπορεί να παιχθεί, στα Ελληνικά και στα Αγγλικά - ως γλώσσα επικοινωνίας- .Επίσης παρουσιάσαμε κι ένα πολύ παλαιό - απο την αρχαιότητα - παραδοσιακό παιχνίδι "ΤΗΝ ΣΒΟΥΡΑ" .Στείλαμε σε όλα τα σχολεία από μια σβούρα και οδηγίες για τους διάφορους τρόπους παιχνιδιού. Η παρουσίαση των παιχνιδιών με τις οδηγίες είχε την μορφή πλαστικοποιημένου βιβλίου.

Το κουτί μας όμως περιείχε και επιλογή απο φωτογραφίες της χώρας μας που επέλεξαν τα παιδιά για να δώσουν την δυνατότητα στα παιδιά των άλλων σχολείων να γνωρίσουν τις ομορφιές της αλλά και την ιστορία της.Έτσι κατασκευάστηκε από ένα μίνι άλμπουμ για κάθε σχολείο.

Κατασκευάσαμε και στείλαμε ένα πάζλ με θέμα την της φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία

Φκιάξαμε την Ελληνική σημαία για να γνωρίσουν την σημαία μας ,μαζί με επεξήγηση για τα χρώματά της.

Λόγω ότι σε λίγες μέρες έρχονται τα Χριστούγεννα τα παιδιά πρότειναν να ετοιμάσουν και να στείλουν Χριστουγεννιάτικες κάρτες,έτσι στο κουτί μας βάλαμε τις κάρτες που φτιάξαμε καθώς και από ένα cd με Ελληνικά παραδοσικά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.