FIBONACCI

Tο Νηπιαγωγείο Δρεπάνου το σχολικό έτος 2010 - 2011 συμμετέχει στο πρόγραμμα FIBONACCI με τις δραστηριότητες :

"Σχήμα Γης-Μέρα Νύχτα"

Το πρόγραμμα Fibonacci έχει ως στόχο τη διάχυση της πειραματικής φυσικής και των μαθηματικών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Μέσω της χρήσης βιωματικών μεθόδων και πειραμάτων οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να μετέχουν ενεργά και να παρακολουθούν τα πραγματική αποτελέσματα της έρευνα

Το «Fibonacci project» είναι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα με στόχο την προώθηση της διερευνητικής διδασκαλίας & μάθησης στο πεδίο των φυσικών επιστημών και των μαθηματικών σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης σε συνδυασμό και με τη χρήση της τεχνολογίας. Επιχειρώντας τη δημιουργία και την εξάπλωση ενός δικτύου εκπαιδευτικών πρόθυμων να επενδύσουν συστηματικά στην έμφυτη περιέργεια των μαθητών τους για το φυσικό, το βιολογικό και το λογικομαθηματικό κόσμο, το «Fibonacci project» φιλοδοξεί να φέρει τη χαρά και τα πολλαπλά οφέλη της διερευνητικής οικοδόμησης της γνώσης στην καθημερινότητα της σχολικής τάξης.

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Fibonacci” θα δημιουργηθεί ένα δίκτυο εκπαιδευτικών προσχολικής εκπαίδευσης οι οποίοι θα εφαρμόζουν στις τάξεις τους διδακτικές ενότητες φυσικών επιστημών και μαθηματικών, υποστηριζόμενων ή μη από υπολογιστές. Οι ενότητες αυτές θα είναι σχεδιασμένες έτσι ώστε να εμπλέκουν ενεργά τα μικρά παιδιά στη διαδικασία της μάθησης μέσω διερεύνησης. Οι εκπαιδευτικοί του δικτύου αρχικά θα πάρουν μέρος σε μία σειρά από σεμινάρια με στόχο την εξοικείωσή τους με το περιεχόμενο και τη φιλοσοφία αυτών των διδακτικών ενοτήτων που θα αναπτύξουμε και στη συνέχεια θα τις εφαρμόσουν στις τάξεις τους έχοντας την πλήρη υποστήριξή μας. Το δίκτυο των εκπαιδευτικών θα ξεκινήσει από την περιοχή της Πάτρας και στη συνέχεια θα επεκταθεί ενδεχομένως και σε άλλες περιοχές.