COMENIUS 2010 - 2012 "EUROGAMES"

GREECE - BELGIUM - ENGLAND (NORTHAMPTON) - ENGLAND (CANOCK) - POLAND - ITALY

Tο Νηπιαγωγείο Δρεπάνου μαζί με άλλα 5 σχολεία απο το Βέλγιο , την Πολωνία ,την Ιταλία και δυο σχολεία απο την Αγγλία  συμμετέχει σε πολυμερή σχολική σύμπραξη με τίτλο : EUROGAMES.
O στόχος του  project είναι να γνωρίσουμε τις παραδόσεις ,την γλώσσα και την κουλτούρα των εταίρων μας μέσα απο τα παιχνίδια,.
Θα επικεντρωθούμε στα παιδικά παιχνίδια, στα παραδοσιακά παιχνίδια,στα τραγούδια των παιχνιδιών , στον τρόπο που παίζονται , να τα μελετήσουμε και να τα συγκρίνουμε .
Οι μαθητές θα έχουν την δυνατότητα να γνωρίσουν , να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν με τους μαθητές των άλλων κρατών , να γνωρίσουν την γλώσσα τους και έτσι να δοθούν κίντρα για την εκμάθηση ξένων γλωσσών, να γνωρίσουν τα παιχνίδια τους ,τις παραδόσεις τους,  να αποκτήσουν πολύτιμες εμπειρίες και να ενισχυθεί  μ' αυτό τον τρόπο και η ομαδική εργασία,και οι κοινωνικές σχέσεις (μεταξύ μαθητών αλλά και μεταξύ μαθητών-διδασκόντων), αλλά και η ευρωπαϊκή διάσταση της εκπαίδευσης.
Οι εκπαιδευτικοί μέσα από την συνεργασία αυτή θα αποκομίσουν  και γενικές γνώσεις αλλά και γνώσεις σχετικά με τα εκπαιδευτικά συστήματα των άλλων χωρών και θα συμβάλλουν να βελτιωθεί  η ποιότητα της σχολικής εκπαίδευσης.
Θα αποκτήσουν νέες δεξιότητες αλλά θα ενισχύσουν και τις υπάρχουσες .
Θα ενισχυθεί η χρήση των τεχνολογιών της πληροφορίας και της επικοινωνίας και στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς.
Ως αποτέλεσμα της συνεργασίας αυτής θα είναι η εκ νέου δημιουργία της ιστοσελίδας μας,  η δημιουργία DVD ,η δημιουργία ενός εγχειριδίου παιχνιδιών , η ημέρα COMENIUS ,η διοργάνωση έκθεσης,  έτσι μ'αυτό τον τρόπο θα διαδόσουμε τις εμπειρίες μας ,τα αποτελέσματα, και τα προιόντα μας στην ευρύτερη σχολική κοινότητα,σε άλλα σχολικά ιδρύματα, στην τοπική και ευρύτερη κοινωνία.

Συμμετοχή του συνόλου του σχολείο

ΒΕΛΓΙΟ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2010